Mechanizmy choroby alkoholowej

Odtrucia alkoholowe Choroszcz

Prasóweczki

Mechanizmy choroby alkoholowej – Choroba alkoholowa opiera się na trzech podstawowych mechanizmach uzależnienia: nałogowym regulowaniu uczuć, mechanizmie rozproszonego i rozdwojonego “ja” oraz mechanizmie iluzji i zaprzeczeń. Pierwszy działa na etapie emocjonalnym, drugi na stanie zachowań, a trzeci zaburza działanie procesów poznawczych. Wszystkie mechanizmy są rodzajem reakcji obronnej, próbą znaczenia dla nadmiernego spożywania alkoholu oraz radzenia sobie z wyrzutami sumienia, wstydem i zmniejszonym poczuciem swej wartości.

Odtrucia alkoholowe Drohiczyn

W sukcesu osoby uzależnionej, spożywanie alkoholu jest próbą rozładowania napięcia, wypełnienia niedoborów emocjonalnych, środkiem na osiągnięcie pewności siebie i czucie się kimś atrakcyjnym. Aby zrozumieć rozwój choroby alkoholowej, należy bliżej przyjrzeć się trzem wymienionym wyżej mechanizmom uzależnienia.

Mechanizm nałogowego regulowania uczuć

Wszystek mężczyzna ma innego sposobie technikami i strategiami idącymi na regulowanie emocji. Wielu badaczy uważa, że zdolność regulowania emocji wykonywa się w okresie pierwszych lat wzrastania zaś jest odpowiednio połączona z klasą styczności z kobietami dorosłymi, czyli najczęściej rodzicami. Od rodzaju i chęci tych wczesnych więzi w długim stopniu zależy zakres, w którym potrafimy regulować własne emocje. Niezależnie z tego, jaka istniała faktyczna przyczyna niewykształcenia skutecznych mechanizmów regulowania emocji, ich niedostatek sprzyja sięganiu po substancje psychoaktywne.

Zobacz również Sieć biznesu

Odtrucia alkoholowe Drohiczyn

– Właściwa regulacja emocji liczy na nauce ich znaczenia, opowiadania o nich zaś świadomego przeżywania – wyjaśnia terapeuta z prywatnego ośrodka odwykowego “Moje Działanie”. – Osoba, która zdaje sobie rzecz z obecnego, co jest, stanowi w kształcie zapanować nad zachowaniami impulsywnymi (np. niekontrolowanymi wybuchami złości) i sięgnąć po takie formy rozładowania emocji, jak aktywność fizyczna czy spotkanie i narada z bliskimi znajomymi. W sukcesu osoby uzależnionej jedynym sposobem ukojenia emocji i redukcji napięcia jest alkohol.

Każdy problem, z którym osoba uzależniona nie potrafi sobie poradzić, każda sytuacja stresowa wytwarza silny głód alkoholowy. Wypicie alkoholu przynosi ulgę, ale nie żyje ona długo: gdy substancja psychoaktywna przestaje działać, problemy wracają ze zdwojoną siłą, a wraz z nimi jeszcze narasta napięcie emocjonalne, które rozładowuje kolejna dawka alkoholu. Osoba uzależniona pije, żeby nie mieć i pozostaje z początku picia, więc… pije, żeby nie cierpieć. Mechanizm alkoholowego błędnego koła plastycznie opisał Antoine de Saint-Exupéry w słynnym fragmencie “Małego Księcia”:

– Dlaczego pijesz? – zapytał Mały Książę.
– Aby zapomnieć – odpowiedział Pijak.
– O czym zapomnieć? – zaniepokoił się Mały Książę, który obecnie zaczął mu żałować.
– Aby zapomnieć, że się wstydzę – stwierdził Pijak, schylając głowę.
– Czego się wstydzisz? – dopytywał się Mały Książę, potrzebując mu pomóc.
– Wstydzę się, że piję – zakończył Pijak rozmowę i zatopił się w milczeniu.

Alkohol, jaki osiąga być narzędzie na nieprzyjemne emocje, w stałym okresie sam staje się przyczyną problemów, które potęgują napięcie emocjonalne i przekształcają je nieznośnym. Punkty w książce, kłopoty finansowe, pogorszenie styczności z rodziną oraz znajomymi czy kolizje z założeniem (będące następstwem nadmiernego spożywania alkoholu) nasilają głód alkoholowy. Życie osoby uzależnionej obraca się w koszmar, w którym samymi momentami pomoce w cierpieniu są stany upojenia alkoholowego. Poszukując pomoce w mieniu osoba uzależniona sprowadza na siebie jeszcze większe bycia – szukając rozwiązania problemu, pozostaje w coraz popularniejsze problemy.

Odtrucia alkoholowe Drohiczyn

Mechanizm iluzji i zaprzeczania

Uzależnienie od alkoholu uzależnione jest z byciem silnych wyrzutów sumienia, poczuciem winy, złości na jednego siebie oraz prostą samooceną. Mechanizm iluzji i zaprzeczania pozwala uniknąć doświadczania nieprzyjemnych emocji połączonych z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Najważniejsze jest zaprzeczenie, że uznaje się problem z alkoholem. Osoba uzależniona za każdą cenę stara się uniknąć identyfikacji z uzależnieniem. Jeśli nawet przyznaje, że pociąga za dużo, to początków szuka poza sobą: pewno toż stanowić brak skojarzenia ze części najbliższych, utrata pracy, potrzeba złagodzenia stresu, rozluźnienia się – każdy czynnik jest idealny. Wchodzi do tak dużego zaburzenia procesów poznawczych, że wiele kobiet uzależnionych zaczyna kupować we domowe kłamstwa. Przez mur zaprzeczeń nie przebijają się informacje ważne z otoczenia.

Osoby bliskie, w współczesnym wyjątkowo partnerzy osób uzależnionych, zaczynają realizować w ciągu tworzenia iluzji. Partnerzy osób uzależnionych, chcąc zatuszować nałóg partnera i uniknąć związanego z nim wstydu i upokorzenia, podają mu alibi i starają się ukrywać negatywne skutki picia. Takie postępowania potrafią stanowić powodem procesu pozostawania we współuzależnienie. Samym z punktów terapii dla współuzależnionych jest zerwanie z iluzją, że ważna uzależnionemu partnerowi pomóc chroniąc jego wadę alkoholową.

Odtrucia alkoholowe Drohiczyn

Mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ja”

Ten proces badany jest do rollercoastera: osoba uzależniona doświadcza biegunowo odmiennych emocji połączonych z poczuciem swej wartości. Kiedy jest pod wpływem działania alkoholu czuje się pewna, sprawcza, duża i zdolna zarządzać własnym życiem (“ja” potężne). Gdy alkohol przestaje działać, pojawiają się uczucia wstydu i upokorzenia, a samoocena gwałtownie zmniejsza się (“ja” upadłe). Samym środkiem na zmniejszenie bycia daje się alkohol, który powoduje stworzyć złudzenie panowania nad polskim mieszkaniem. Naprzemienne doświadczanie stanu euforii i skrajnej degrengolady, silnie zaburza postrzeganie siebie, następuje rozproszenie własnego, prawdziwego “ja”. W formie kompletnego zaburzenia i możliwości jedyną wartością staje się alkohol, który przejmuje całkowitą kontrolę nad byciem osoby uzależnionej.

Odtrucia alkoholowe Drohiczyn

Jak wyjść z złego koła?

Mechanizmy nałogowego regulowania uczuć, rozproszonego i rozdwojonego “ja” oraz iluzji i zaprzeczeń działają komplementarnie, wzajemnie zwiększają się i mówią do pogłębiania uzależnienia. Teoretycznie wystarczyłoby przestać spożywać alkohol, aby wyrwać się z złego koła i przestać koić cierpienie alkoholem, który powoduje jeszcze większe bycie. Jednak wytrwanie w świadomości wymaga wielkiej zmiany, wypracowania pozytywnych mechanizmów regulowania emocji, które zastąpią psychoaktywne działanie alkoholu. Związanie jest chorobą, jakiej nie da się wyleczyć, jednak ważna ją zakończyć abstynencją i leczyć terapią alkoholową. Cel, którym jest powstanie nowego bycia bez alkoholu, można osiągnąć dzięki profesjonalnej opiece, fachowemu wsparciu terapeuty uzależnień. Próby wyjścia z uzależnienia bez wsparcia w formy terapii zazwyczaj kończą się niepowodzeniem.

Odtrucia alkoholowe Drohiczyn

zobacz również Mechanizmy choroby alkoholowej

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments