Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Dobre miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Opinie Poradnik Prasóweczki Prasówki Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu gier i ciekawostek historycznych. To zajęcie, jakie nie jest rzeczywiście popularne jak nowe w Polsce, jednak pamięta moc do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze niezliczonej ilości turystów jest jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o różnej historii, w którym mieszały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie kupiły w 1364 roku, a przez wieki były własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto zajrzeć Rynek, trwający od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały wybudowane w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na główny deptak, którym jest droga Sienkiewicza.

To zajęcie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna miesza się z nową. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich umieszczony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest wcale zachowanym barokowym domem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najdoskonalszych znaczeń tego atrakcyjnego miasta. Samą z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest oczywiście Sandomierz. Zwany ze powodu na swoje miejsce „Małym Rzymem”, umieszczony jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Zawiera się tutaj aż 120 zabytków, a do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto jeszcze zobaczyć piękne kamienice, które powstały teraz w XV wieku i sprzyja je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to znakomite miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To cała brama miejska, która zatrzymała się do własnych klimatów. By zobaczyć miasto z innej części warto zwiedzić podziemia, czyli tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i robi przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt zawiera się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy obcowania z naturą też się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie poważna, gdyż góry są stosunkowo niskie, a szlaki nie chodzą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze znajdują się pod kontrolą Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który powstał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bycia mężczyzny w współczesnym rejonie, datowane na okres paleolitu. Góry Świętokrzyskie to więcej miejsce, któremu uroku dodają liczne opowieści i podania ludowe, znane są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to zajęcie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem domów i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to zajęcie, jakie nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko dom z dołami i labiryntami, a też największą hodowlę bizonów amerykańskich. Powstał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Stanowi to niepowtarzalny z najstarszych, murowanych zamków w Polsce. Budynek jest widoczny dla gości również bogata go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku zawiera się rezydencja, w której występował Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została zmodyfikowana w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacje o tym tłu pojawiły się teraz w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe podjęła się w 1620 roku, a zamknęła w 1644, stara zatem reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, najistotniejsza w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dziś zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, a także pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments